Żywokost jest znanym od wieków ziołem leczniczym, które występuje w wielu częściach świata, w tym także w Polsce. Można go spotkać dziko w wilgotnych lasach i na łąkach, ale często jest też uprawiany, zarówno do celów ozdobnych, jak i leczniczych. Najpopularniejszym gatunkiem jest żywokost lekarski – Symphytum officinale, który był stosowany już w starożytności.
Na co pomaga żywokost?
Korzeń żywokostu jest skutecznym lekarstwem na wiele dolegliwości. Może być stosowany do leczenia złamań, naderwanych ścięgien, problemów z kręgosłupem i zwyrodnieniami, a także zwichnięć. Jego właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, regenerujące, ściągające i zmiękczające sprawiają, że jest on skutecznym środkiem leczniczym.
Jak stosować żywokost na stawy?
Aby skorzystać z okładów z rośliny na ból kolan czy stawów, należy wymieszać łyżeczkę rozdrobnionego korzenia z gorącą wodą lub olejem. Powstałą pastę należy nałożyć na obolałe miejsce, przykryć czystym materiałem lub gazą, zabandażować i pozostawić na noc.
Jak stosować żywokost na żylaki?
Aby złagodzić ból i przyspieszyć gojenie, można stosować maść żywokostową. Maść ta zawiera allantoinę, która działa regenerująco na skórę, a także pomaga wyciągnąć opuchliznę. Można ją nakładać bezpośrednio na bolące miejsce lub nasączyć nią opatrunek. Stosowanie maści żywokostowej może pomóc w szybszym i skuteczniejszym gojeniu się ran.
Jak długo można stosować żywokost?
Należy zachować ostrożność podczas stosowania żywokostu. Preparaty z tej rośliny należy stosować tylko na zewnętrzną skórę, która nie jest uszkodzona. Kuracja powinna trwać maksymalnie sześć tygodni w ciągu roku. Kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci do trzeciego roku życia powinny unikać stosowania żywokostu.
Jak stosować żywokost na kręgosłup?
Aby korzystać z oleju żywokostowego z gojnikiem, należy stosować go wyłącznie zewnętrznie. Nie należy go stosować na otwarte rany. Zaleca się używanie oleju dwa lub trzy razy dziennie na bolące lub opuchnięte miejsce. Aby go użyć, należy delikatnie rozmasować olej na powierzchni skóry, wklepać go i pozostawić do wchłonięcia.
Czy żywokost jest dobry na haluksy?
Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości żywokostu, zaleca się przygotowanie okładów ze startego korzenia rośliny. Aby to zrobić, należy wyciąć korzeń żywokostu i zetrzeć go na tarce. Gotowy okład należy nałożyć na chore miejsce i pozostawić na około 20 minut. Żywokost pomaga złagodzić dolegliwości bólowe, stany zapalne oraz obrzęk, które są problemem osób z haluksami. Ponadto roślina wspomaga szybszą regenerację zniszczonych kości i skóry.